مترجم کتبی

مترجم کتبی

مترجم کتبی

مترجم کتبی علاوه بر تسلط بر زبان دوم،باید به زبان مادری از لحاظ نوشتاری و شفاهی تسلط داشته باشد.
بسیاری از افراد هستند که علاوه بر دانش کافی توانایی برگرداندن به زبان مادری را ندارند.زیرا کتاب خوان و دست به قلم نبوده اند.بنابراین وقتی می خواهند انچه را که در ترجمه می فهمند بیان کنند از واژگان غریبی استفاده می کنند.
مترجم کتبی با ترجمه خوب خود می تواند به کار اعتبار ببخشد و همچنین با ترجمه بد،از اعتبار کار بکاهد.بنابراین مترجم باید دقت کافی را در امر ترجمه به کار برد. و همچنین مترجم کتبی باید به زبان مادری مسلط باشد چرا که تسلط به زوایای زبان مادری در ترجمه راهگشاست.
یک مترجم کتبی می تواند مترجم فیلم های خارجی نیز باشد.که تعرفه هر یک از انواع ترجمه ها متفاوت می باشد مثلا قیمت تعریف شده برای ترجمه کتاب ،مقاله با ترجمه سایت ،فیلم متفاوت می باشد .
مترجمینی نیز هستند که علاقه خاصی به ترجمه کتاب های رمان دارند که البته این دسته از مترجمین دارای دانش و تجربه و تخصص کافی نیز هستند.و هم چنین با فرهنگ و تفکرات نویسنده کاملاً آشنایی دارند.
از جمله رمان هایی معروفی که به زبان فارسی ترجمه شده اند :
رمان غرور و تعصب که نویسنده ان جین استین می باشد و رضا رضایی ان را به فارسی ترجمه نموده است.
رمان بنام بر باد رفته با نویسندگی مارگارت میچل که ترجمه پرتو اشراق می باشد.
در این میان کتاب هایی هم هستند که برای کودکان نوشته شده است که ترجمه این دسته از کتاب ها با سایر ترجمه ها متفاوت است زیرا مترجم کتبی باید با روحیات و افکار کودکان کاملاً آشنا باشد تا ترجمه قابل قبولی را ارائه دهد. ترجمه کتاب کودک باید به گونه ای باشد که کودک به خواندن کتاب ترغیب شود و تا پایان ،کتاب را مطالعه نماید.باید از کلمات و جملاتی که برای کودک قابل فهم است استفاده شود. یعنی متن ترجمه شده نباید سنگین باشد.
روزنامه تلگراف چاپ انگلیس فهرست۲۰کتاب ماندگار ادبیات کودک را منتشر کرد:
کتاب باد در بید،کتاب ارباب حلقه ها، مجموعه هری پاتر، داستان های نارنیا ،نیروی اهریمنی اش، کرم گرسنه گرسنه، درخت دور افتاده،بابار، جزیره گنج، بچه ها ی راه اهن، پرستوها و امازون و وینی پو،چارلی و کارخانه شکلات سازی،گرفالو،پیتر و وندی،واتر شیب داون،داستان تریسی بیکر،ببری که برای چای آمد،داستان پیتر خرگوش،چیزهای وحشی کجا زندگی می کنند.
که بعضی از کتاب ها ترجمه شده اند و از بیشتر آنها فیلم ساخته شده که ارباب حلقه ها از فیلم های پرفروش سال شد.