ترجمه کتاب های روانشناسی

ترجمه کتاب های روانشناسی

کتاب های روانشناسی، همواره مورد استقبال افراد جامعه بوده است و به هر کتاب فروشی مراجعه کنیم می بینیم که قسمتی را به کتابهای تألیفی و ترجمه ای در باب روانشناسی اختصاص داده اند.

ترجمه کتاب های روانشناسی کار مترجمین خبره و تخصصی رشته روانشناسی می باشد.

رشته روانشناسی شاخه ای از علوم انسانی می باشد که به مطالعه ی رفتار و فرآیندهای ذهنی بر اساس یافته های علمی می پردازد.

رشته روانشناسی دارای اصطلاحات و وازگان و کلمات پیچیده و تخصصی می باشد  که ترجمه ی این دسته از متون نیازمند مترجم تخصصی روانشناسی می باشد زیرا باید مترجم به اصطلاحات تخصصی روانشناسی کاملا تسلط باشد.

یک مترجم خوب علاوه بر تسلط کامل بر زبان مبدأو مقصد و همچنین آشنایی کامل با فرهنگ های هر دو زبان(زبان مبدأ و زبان مقصد) ، باید از هرگونه وسواس به دور باشد. مترجمی که متون روانشناسی را ترجمه می کند باید بار روانی واژه ها را در نظر بگیرد و از کلمه های مناسب برای انتقال مفاهیم روانی استفاده کند.

مترجمان با ترجمه سعی دارند به دانش روز دنیا متصل شوند تا مفاهیم به راحتی در اختیار علاقمندان قرار گیرد در واقع ترجمه قطعه ای از پازل علم است و اگر سهل انگاری در امر ترجمه صورت بگیرد تمامی مفاهیم وارونه  ترجمه می شوند.

متأسفانه بعضی از مترجمان به شدت خود را مقید ذهن می دانند و این امر باعث می شود آسیب جدی به ترجمه وارد شود.

عدم ویراستار  علمی نیز یکی از  مواردی است که به ترجمه آسیب می زند  به طوری که تعداد کتاب های ترجمه شده بیشتر از کتاب های خوانده شده هستند.

کتابهای روانشناسی زیادی هستند که به زبان فارسی ترجمه شده اند که در ادامه به معرفی چند نمونه از این کتابها می پردازیم:

کتاب ” تو همانی که می اندیشی”  نویسنده آن جیمز آلن است که گیتی خوشدل ان را ترجمه نموده است این کتاب در مورد درک این حقیقت است که انسان ها اندیشه ها و تفکراتی  که بر می گزینند را در ذهن می پرورانند یابه عبارت ساده تر هر فرد دقیقاً همان چیزی می شود که به ان می اندیشد.

کتاب معروف و پرطرفدار ” قورباغه ات را قورت بده ”  که نویسنده آن برایان تریسی می باشد که دارای تمرین هایی در جهت ایجاد عادت های جدید برای مدیریت  فردی هر شخص می باشد که در نهایت به بهبود شخصیت ختم می شود.

ترجمه کتاب های روانشناسی

ترجمه کتاب های روانشناسی

کتاب های”  باربارا دی آنجلس ” نیز از دسته کتاب های مفید و پر طرفدار می باشد.

نظر