معرفی رشته مترجمی زبان انگلیسی

روز جهانی ترجمه

معرفی رشته مترجمی زبان انگلیسی

معرفی رشته مترجمی زبان انگلیسی

معرفی رشته مترجمی زبان انگلیسی

می خواهیم به معرفی رشته مترجمی زبان انگلیسی بپردازیم.رشته مترجمی زبان انگلیسی یکی  از رشته هایی است که در دانشگاههای ایران که در آن اصول ترجمه انگلیسی به فارسی و بالعکس تدریس می شود. که تا مقطع دکتری هم در دانشگاههای ایران ارائه می شود.

دروس رشته مترجمی زبان انگلیسی به سه قسمت تقسیم می شود که شامل دروس عمومی، تخصصی پایه و تخصصی اصلی تقسیم می شود. که دروس تخصصی پایه و دروس عمومی بین دو رشته  مترجمی زبان انگلیسی و زبان و ادبیات انگلیسی مشترک می باشد، و دروس تخصصی اصلی دروس مجزا می باشند یعنی  دانشجویان رشته زبان و ادبیات انگلیسی در این بخش شعر، ادبیات نمایشی ، رمان و تاریخ ادبیات انگلیسی را مطالعه می کنند ولی دانشجویان مترجمی در این بخش ترجمه انفرادی، ترجمه پیشرفته ، ترجمه متون ادبی و اصول و روش ترجمه را می گذرانند.

در ترم های اولیه رشته مترجمی زبان تفاوت زبان و چارچوپ اولیه زبان به دانشجویان آموزش داده می شود.

دانشجویان به مرور با کامل شدن آموزش ها به ترجمه جملات کوتاه و بلند پس پیچیده و مرکب و متون ادبی و… می پردازند. در رشته مترجمی زبان درسی با نام زبان شناسی وجود دارد که دانشجویان با گذراندن این درس ساختار زبان انگلیسی را لمس می کنند و به همین دلیل به راحتی به ترجمه کتبی و شفاهی می پردازند.

متأسفانه عمده مشکل دانشجویان زبان این است که نحوه استفاده لغت و گرامر زبان را در جملات را نمی دانند در صورتیکه دانشجوی رشته مترجمی زبان از بدو ورود به دانشگاه باید به زبان انگلیسی مسلط باشد و در حین تحصیل در دانشگاه با اصول و روش ترجمه و زبان شناسی آشنا شوند.

بعضی از افراد بر این باورند که برای مترجم خوبی شدن یا اینکه مدرس زبان شوند لازم نیست تحصیلات دانشگاهی  داشته باشند بلکه در آموزشگاههای آزاد نیز می شود این دوره ها را به طور  کامل گذراند در صورتیکه این طور نیست زیرا در آموزشگاهها ، انگلیسی عمومی را می آموزند و لی در دانشگاهها با زبان شناسی و روش تدریس آشنا می شوند  و  مهم تر این که دانشجو در دانشگاه دید خاصی نسبت به ادبیات انگلیسی و یا نقد ادبی پیدا می کنند و یا در زمینه ترجمه مهارت خاصی پیدا می کنند. بنابراین فرصت های شغلی یک فارغ التحصیل  زبان انگلیسی دانشگاه با یک فارغ التحصیل آموزشگاههای آزاد کاملاً متفاوت می باشد. یک دانشجوی خوب زبان بعد از فارغ التحصیلی می تواند موقعیت شغلی خوبی هم داشته باشد.

 

Rating: 1.0/5. From 1 vote.
Please wait...