مراحل مقاله نویسیReviewed by کامرانی on Sep 7Rating:

مراحل مقاله نویسی

برای نگارش مقاله خوب باید اصول و مراحل مقاله نویسی را رعایت کرد. در ابتدا لازم است که دانشجو مقاله های متعددی را در زمینه موضوع مورد نظر مطالعه نماید تا با اجزای مقاله آشنا باشد، اجزای مقاله شامل موارد ذیل می باشد:

عنوان مقاله – اسامی نویسندگان – چکیده – کلید واژه – مقدمه – بیان مسئله – پیشینه پژوهش – هدف کلی – پرسش های اساسی – ذوش شنای پژوهش – یافته ها – بحث و نتیجه گیری – پیشنهادها – یادداشت ها – تقدیر و تشکر – فهرست منابع – پیوست ها

مقاله ها بر حسب نوع داده و چگونگی تدوین به چهار گروه تقسیم می شوند:

1 ـ مقاله پژهشی : در این نوع مقاله پژوهشگر خود موضوع را انتخاب کرده و پژوهش را انجام داده است و بر اساس یافته های دیگران نمی باشد

2ـ مقاله تحلیلی : در این نوع مقاله مؤلف با استفاده از منابع تحقیقی پیشین نظریه ای را د ر حوزه کاری خود عنوان می کند. این نوع مقاله دو هدف را دنبال می کند اول اینکه نظریه جدید ارائه دهد و نگرش انتقادی به نظریه پیسین داشته باشد.

3ـ  مقاله مروری : در این دسته از مقالات نتیجه های ارائه شده در نوشتارهای علمی  درباره موضوع خاصی جمع بندی شده و ارزیابی می شوند.

4ـ مقاله گرداوری : این نوع مقاله فقط به جمع اوری و انعکاس دیدگاه های مختلف  در نوشته های مرتبط با موضوعی خاص می پردازد و در اصل کار جدیدی را انجام نمی دهد.

مراحل مقاله نویسی

مراحل مقاله نویسی

در انتخاب عنوان مقاله باید دقت کرد و عنوانی را انتخاب نمود که اطلاعاتی را در مورد مقاله در اختیار خوانندگان قرار داد و هم چنین باید کوتاه،رسا و دقیق و جذاب باشد.

چکیده در مقاله به مثابه ویترین مقاله می باشد لذا چکیده باید گیرا باشد و نکات اصلی پژوهش را دربرگیرد.

مقدمه مقاله باید پاسخگوی این پرسشها باشد: هدف شما از پژوهش چه بوده؟و درصدد په نتایجی بوده اید؟

نتیجه بخش ساده و  توصیفی مقاله است که به بیان نتایج حاصل  از آزمایشها می پردازد. بخش نتیجه یک مقاله دارای دو جنبه کلیدی می باشد: 1ـ توصیف کلی یافته های  مهم مطالعه .2ـ بیان واضح و دقیق اطلاعات بدست آمده.

در بخش منابع ، فهرست آثار و اسنادی که در متن مقاله به آنها اشاره شده است.

در قسمت بحث مقاله باید به این سؤالات پاسخ دهید :نتایج به دست آمده چه معنایی دارد؟ نتایج بدست آمده چه کاربردهایی دارد؟ نگارش بحث دشوارترین قسمت مقاله می باشدد و نیاز به تفکر دقیق دارد.

پایان نامه

پروپوزال پایان نامه ارشد

مراحل مقاله نویسی

مراحل مقاله نویسی